Nieuws
8 december 2011
Dagboek Jan van der Kolk Bethlehem deel 2, dinsdag
Dagboek Jan van der Kolk Bethlehem deel 2, dinsdag
Vandaag dag Jeruzalem, bezoek aan rk en lutherse bisschoppen en Jeruzalem Information Center. Sommige kerkleiders zijn moedige mensen, andere houden het liever diplomatiek, zo bleek uit het verschil tussen de Lutherse en de RK bisschop.

Foto: gezicht van de oude stad Jeruzalem, over de beek Kedron, op Olijfberg, Joodse Graven en wijk Silwan. In deze wijk worden nu steeds Palestijnse gezinnen uit hun huis gezet om plaats te maken voor joodse kolonisten.
Ik heb ook weer bijgeleerd over de vele categorieën inwoners van het land.
Er zijn niet alleen Joodse Israëli, met alle rechten, en niet Joodse Israëli, met minder rechten, er zijn ook de oorspronkelijke (Palestijnse) inwoners van Oost Jeruzalem, door Israël illegaal ingelijfd bij de stad en de staat. Maar de inwoners van ingelijfd Oost Jeruzalem zijn geen Israëlisch staatsburger, hebben hoogstens een tijdelijke verblijfsvergunning, die ook kan worden ingetrokken, bijvoorbeeld als hun huis in de weg staat, of als ze voor studie naar het buitenland gaan. Er zijn echtgenoten die hun verblijfsrecht op die manier verliezen en afhankelijk van de luimen van de autoriteiten wel of niet kortere of langere tijd samen met hun gezin kunnen zijn, bijvoorbeeld een week per 3 maanden. En als ze een echt paspoort nodig hebben, kunnen ze dat krijgen bij de Jordaanse autoriteiten, die tot 1967 het gezag in Oost Jeruzalem hadden, niet bij de Israëlische.
En dan de bezette (pardon, volgens Israël: betwiste) gebieden: ingedeeld in zones A, B en C. A: gezag van de Palestijnse autoriteit, B, gezamenlijk Palestijns-Israëlisch gezag en C: onder Israëlisch gezag. In de laatste gebieden hebben de kolonisten het in feite voor het zeggen. Dat is in Bethlehem en omgeving 87% van het territoir. En alle categorieën hebben hun eigen regels en vergunningen (of niet, al naar gelang het oordeel van de lokale of militaire autoriteit) over waar je heen mag reizen, door welke checkpoints, op welke tijden etc.
En dan zijn er de wegen waar Palestijnen niet mogen komen, of juist niet toegankelijk voor Israëlische staatsburgers. De checkpoints voor de Palestijnen, zoals tussen Bethlehem en Jeruzalem, waar een Nederlander van onze groep vandaag anderhalf uur werd tegengehouden.
Het doet me allemaal sterk denken aan een ander land dat een vergelijkbaar systeem kende. Maar die vergelijking is politiek niet correct.
Intussen boeiende gesprekken met mensen uit de 15+ landen die aan de conferentie deelnemen. Morgen gaan we echt de inhoud in.